Skip to content

1639 Whitewater CourtToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$639,500
Last Sale Date
May 30, 2006

Property Information

Block298
Lot58
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3701

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage3,598
Acreage1.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,200
25%
Improvement Value:$579,900
75%
Total Assessment$776,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,141+5.3%
2024$13,434+5.9%
2023$12,680+0.4%
2022$12,624+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$639,500
DeedBook 13194, Page 703

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5488, Page 1

Property Sale

Sale
$275,769
DeedBook 4408, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1986