Skip to content

230 Rivers Edge LaneToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Jul 25, 2019

Property Information

Block298
Lot66
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3701

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage3,154
Acreage1.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,000
27%
Improvement Value:$538,600
73%
Total Assessment$737,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,439+5.3%
2024$12,768+8.3%
2023$11,793+0.4%
2022$11,741+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000
Sq Ft3,154DeedBook 17555, Page 1766Recorded8/1/2019

Property Sale

Sale
$555,000

From:

To:

Sq Ft3,154DeedBook 16496, Page 1778Recorded9/2/2016

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 5372, Page 399

Property Sale

Sale
$252,063
DeedBook 4444, Page 932

Property Built

Built

Year Built: 1986