Skip to content

1818 Rolling Ridge LaneToms River, NJ 08755

Built 1987

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Jul 17, 2017

Property Information

Block298
Lot93
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage3,024
Acreage2.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,800
29%
Improvement Value:$533,000
71%
Total Assessment$750,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,680+5.3%
2024$12,996+5.1%
2023$12,365+0.4%
2022$12,311+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$599,000

From:

To:

Sq Ft3,024DeedBook 16819, Page 1226Recorded7/31/2017

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 4999, Page 858

Property Sale

Sale
$232,396
DeedBook 4562, Page 644

Property Built

Built

Year Built: 1987