Skip to content

1851 Branch Brook CourtToms River, NJ 08755

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 25, 2025

Property Information

Block298
Lot90
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage2,208
Acreage0.53

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,000
22%
Improvement Value:$461,000
78%
Total Assessment$589,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,732+10.0%
2024$9,759+5.6%
2023$9,238+4.7%
2022$8,826+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft2,208DeedBook 17972, Page 824Recorded7/20/2020

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 13657, Page 173

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5729, Page 178

Property Sale

Sale
$144,639
DeedBook 4528, Page 639

Property Built

Built

Year Built: 1987