Skip to content

2102 Mackenzie RoadToms River, NJ 08755

Built 2002

Last Sale Price
$755,000
Last Sale Date
Dec 21, 2021

Property Information

Block312
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,340
Acreage1.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,800
40%
Improvement Value:$392,700
60%
Total Assessment$653,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,907+5.3%
2024$11,312+19.1%
2023$9,500+0.4%
2022$9,458+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$755,000
Sq Ft2,340DeedBook 18837, Page 1607Recorded12/23/2021

Property Sale

Sale
$250,610
DeedBook 10867, Page 577

Property Built

Built

Year Built: 2002