Skip to content

2087 Mackenzie RoadToms River, NJ 08755

Built 2002

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Oct 29, 2018

Property Information

Block312
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,366
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,000
37%
Improvement Value:$345,300
63%
Total Assessment$551,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,045+5.3%
2024$9,543+5.3%
2023$9,065+0.4%
2022$9,025+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,366DeedBook 17287, Page 282Recorded11/1/2018

Property Sale

Sale
$269,990
DeedBook 10880, Page 776

Property Built

Built

Year Built: 2002