Skip to content

215 Brittany LaneToms River, NJ 08755

Built 2001

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Apr 8, 2021

Property Information

Block312
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,340
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,000
36%
Improvement Value:$369,600
64%
Total Assessment$576,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,506+11.9%
2024$9,385+9.9%
2023$8,541+0.4%
2022$8,503+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft2,340DeedBook 18425, Page 1157Recorded4/16/2021

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft2,340DeedBook 17010, Page 1552Recorded1/29/2018

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft2,340DeedBook 16068, Page 514Recorded4/30/2015

Property Sale

Sale
$226,700
DeedBook 10454, Page 922

Property Built

Built

Year Built: 2001