Skip to content

2088 Whitesville RoadToms River, NJ 08755

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 2024

Property Information

Block312
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,364
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,000
41%
Improvement Value:$311,700
59%
Total Assessment$527,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,615+5.3%
2024$9,134+3.9%
2023$8,790+0.4%
2022$8,752+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft2,364DeedBook 17131, Page 889Recorded5/31/2018

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 12390, Page 437

Property Sale

Sale
$259,990
DeedBook 10833, Page 856

Property Built

Built

Year Built: 2002