Skip to content

1 Pinecrest DriveToms River, NJ 08753

Built 1989

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Nov 9, 2022

Property Information

Block351
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1.5S1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,640
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
21%
Improvement Value:$278,300
79%
Total Assessment$354,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,455+5.3%
2024$6,133+21.8%
2023$5,036+0.4%
2022$5,014+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,640DeedBook 19238, Page 1646Recorded11/30/2022

Property Sale

Sale
$185,900
DeedBook 10564, Page 1842

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4627, Page 235