Skip to content

4 Cedarcrest DriveToms River, NJ 08753

Built 1939

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Mar 29, 2019

Property Information

Block351
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage836
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
32%
Improvement Value:$151,200
68%
Total Assessment$223,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,067+5.3%
2024$3,864+13.1%
2023$3,417+0.4%
2022$3,402+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft836DeedBook 17479, Page 1138Recorded5/22/2019

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 14175, Page 416

Property Built

Built

Year Built: 1939