Skip to content

9 Pinecrest DriveToms River, NJ 08755

Built 1952

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jan 5, 2022

Property Information

Block351
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage893
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
29%
Improvement Value:$185,000
71%
Total Assessment$259,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,719+5.3%
2024$4,483+27.6%
2023$3,512+0.4%
2022$3,497+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft893DeedBook 18892, Page 151Recorded2/2/2022

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft893DeedBook 15909, Page 1047Recorded10/3/2014

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 10260, Page 1927

Property Sale

Sale
$44,500
DeedBook 4359, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1952