Skip to content

314 Cambourne DriveToms River, NJ 08753

Built 1975

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Oct 2, 2015

Property Information

Block358
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,317
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,000
27%
Improvement Value:$951,200
73%
Total Assessment$1,296,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,617+5.3%
2024$22,437+16.2%
2023$19,310+0.4%
2022$19,225+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft2,317DeedBook 16214, Page 682Recorded10/14/2015

Property Built

Built

Year Built: 1975

Property Sale

SaleMulti
$8,900
DeedBook NaN, Page NaN