Skip to content

306 Cambourne DriveToms River, NJ 08753

Built 1981

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Jul 9, 2008

Property Information

Block358
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,570
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
35%
Improvement Value:$696,700
65%
Total Assessment$1,071,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,526+5.3%
2024$18,551+10.8%
2023$16,742+0.4%
2022$16,668+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$995,000
DeedBook 14066, Page 1038

Property Sale

SaleMulti
$799,999
DeedBook 12248, Page 1776

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 5084, Page 276

Property Sale

SaleMulti
$204,000
DeedBook 4130, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1981