Skip to content

298 Cambourne DriveToms River, NJ 08753

Built 1945

Last Sale Price
$567,000
Last Sale Date
Jul 27, 2015

Property Information

Block358
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class19
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,071
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
40%
Improvement Value:$563,100
60%
Total Assessment$938,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,092+5.3%
2024$16,239+2.0%
2023$15,922+0.4%
2022$15,852+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$567,000

From:

To:

Sq Ft3,071DeedBook 16187, Page 1185Recorded9/14/2015

Property Sale

SaleMulti
$450,000

From:

To:

DeedBook 10210, Page 1941Recorded9/1/2015

Property Sale

SaleMulti
$450,000
DeedBook 5680, Page 350

Property Sale

SaleMulti
$345,000
DeedBook 4620, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1945