Skip to content

316 Cambourne DriveToms River, NJ 08753

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 7, 2025

Property Information

Block358
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class21
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage4,490
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$405,000
31%
Improvement Value:$901,200
69%
Total Assessment$1,306,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,799+5.3%
2024$22,610+11.5%
2023$20,276+0.4%
2022$20,187+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$425,000
DeedBook 10541, Page 1501

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 5150, Page 925

Property Built

Built

Year Built: 1975