Skip to content

861 Somerset DriveToms River, NJ 08753

Built 1969

Owner
---
Last Sale Price
$511,000
Last Sale Date
Jan 24, 2025

Property Information

Block377
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,084
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,000
28%
Improvement Value:$321,300
72%
Total Assessment$446,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,127+5.2%
2024$7,725+12.0%
2023$6,899+0.4%
2022$6,868+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$511,000
Sq Ft2,084DeedBook 19914, Page 1638Recorded1/29/2025

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 5119, Page 988

Property Sale

Sale
$94,600
DeedBook 4260, Page 878

Property Built

Built

Year Built: 1969