Skip to content

208 Schley AvenueToms River, NJ 08755

Built 1992

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Apr 25, 2023

Property Information

Block37
Lot1
QualifierC0208
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class35
Description1F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,210
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
67%
Improvement Value:$74,800
33%
Total Assessment$224,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,096+5.3%
2024$3,891+4.7%
2023$3,717+0.4%
2022$3,701+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,210DeedBook 19368, Page 1732Recorded5/4/2023

Property Sale

Sale
$207,500
Sq Ft1,210DeedBook 17854, Page 245Recorded4/14/2020

Property Sale

Sale
$172,000

From:

To:

Sq Ft1,210DeedBook 16111, Page 1667Recorded6/19/2015

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 14879, Page 1040

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 13058, Page 1826

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 11505, Page 162

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 10283, Page 1588

Property Sale

Sale
$79,990
DeedBook 5015, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1992