Skip to content

1007 Scarlet Oak AvenueToms River, NJ 08755

Built 1993

Last Sale Price
$74,704
Last Sale Date
Jun 21, 2017

Property Information

Block37
Lot1
QualifierC1007
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class37
Description1F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage640
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
29%
Improvement Value:$61,500
71%
Total Assessment$86,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,576+5.3%
2024$1,497-16.7%
2023$1,799+0.4%
2022$1,791+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$74,704

From:

To:

Sq Ft640DeedBook 16815, Page 52Recorded7/27/2017

Property Sale

Sale
$74,704
DeedBook 15447, Page 1

Property Sale

Sale
$96,212
DeedBook 11780, Page 1637

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5068, Page 249