Skip to content

1211 Arthur StreetToms River, NJ 08755

Built 1993

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Apr 11, 2024

Property Information

Block37
Lot1
QualifierC1211
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,409
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
65%
Improvement Value:$81,500
35%
Total Assessment$231,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,218+5.3%
2024$4,007+7.7%
2023$3,722+0.4%
2022$3,706+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,409DeedBook 19662, Page 1097Recorded4/19/2024

Property Sale

Sale
$79,990
DeedBook 5158, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1993