Skip to content

1401 Arthur StreetToms River, NJ 08755

Built 1993

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jan 29, 2010

Property Information

Block37
Lot1
QualifierC1401
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class35
Description1F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,210
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
67%
Improvement Value:$74,200
33%
Total Assessment$224,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,085+5.3%
2024$3,881+4.3%
2023$3,722+0.4%
2022$3,706+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 14523, Page 1001

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 11203, Page 291

Property Sale

Sale
$82,990
DeedBook 5141, Page 386

Property Built

Built

Year Built: 1993