Skip to content

4508 Norma PlaceToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$194,000
Last Sale Date
Jun 1, 2018

Property Information

Block37
Lot1
QualifierC4508
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class35
Description2F2G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,378
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
50%
Improvement Value:$135,100
50%
Total Assessment$270,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,921+5.3%
2024$4,675+24.8%
2023$3,747+0.4%
2022$3,731+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$194,000

From:

To:

Sq Ft1,378DeedBook 17138, Page 1Recorded6/6/2018

Property Sale

Sale
$193,000

From:

To:

Sq Ft1,378DeedBook 15578, Page 1398Recorded7/9/2013

Property Sale

Sale
$217,750
DeedBook 14474, Page 312

Property Sale

Sale
$87,490
DeedBook 5467, Page 453

Property Built

Built

Year Built: 1997