Skip to content

1579 Old Freehold RoadToms River, NJ 08755

Built 2004
Commercial

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Aug 13, 2003

Property Information

Block393
Lot3
QualifierC0101
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3201

Building Details

Building Class10
Description1.5B (120 BEDS)
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,600,000
40%
Improvement Value:$5,400,000
60%
Total Assessment$9,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$163,980+5.3%
2024$155,790+3.9%
2023$149,880+0.4%
2022$149,220+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

SaleMulti
$1,200,000
DeedBook 11695, Page 1003