Skip to content

1587 Old Freehold RoadToms River, NJ 08755

Built 2004
Commercial

Last Sale Price
$23,198,160
Last Sale Date
Jan 25, 2008

Property Information

Block393
Lot3
QualifierC0102
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3201

Building Details

Building Class10
Description2F
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,480,000
30%
Improvement Value:$8,120,000
70%
Total Assessment$11,600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$211,352+5.3%
2024$200,796-15.4%
2023$237,310+0.4%
2022$236,265+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$23,198,160
DeedBook 13910, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 2004