Skip to content

1606 Old Freehold RoadToms River, NJ 08755

Built 1934

Last Sale Price
$20,840
Last Sale Date
Oct 6, 1972

Property Information

Block410
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,464
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,200
51%
Improvement Value:$200,000
49%
Total Assessment$411,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,492+5.3%
2024$7,118+4.7%
2023$6,800+0.4%
2022$6,770+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$20,840
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1934