Skip to content

1630 Old Freehold RoadToms River, NJ 08755

Built 1938

Last Sale Price
$417,500
Last Sale Date
Apr 4, 2024

Property Information

Block410
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,383
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,000
47%
Improvement Value:$175,600
53%
Total Assessment$331,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,042+5.3%
2024$5,740+0.4%
2023$5,718-2.5%
2022$5,864+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$417,500
Sq Ft1,383DeedBook 19654, Page 91Recorded4/10/2024

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,383DeedBook 18033, Page 859Recorded9/1/2020

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 14764, Page 1291

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 11802, Page 1719

Property Sale

Sale
$135,500
DeedBook 4680, Page 776

Property Built

Built

Year Built: 1938