Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
1501 Whitty RoadToms River, NJ 08753
Vacant Land
Love it? Save it.
track changes
Overview
Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2025
Property Information
Block413
Lot55
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page41
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage---
Acreage1.04
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$221,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$221,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $4,038 | +5.3% |
| 2024 | $3,836 | +22.5% |
| 2023 | $3,132 | +0.4% |
| 2022 | $3,119 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.