Skip to content

1473 Whitty RoadToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Mar 20, 2002

Property Information

Block413
Lot56
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage2,488
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
40%
Improvement Value:$315,100
60%
Total Assessment$525,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,567+5.3%
2024$9,089+21.1%
2023$7,506+0.4%
2022$7,473+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 10797, Page 1853

Property Built

Built

Year Built: 1971