Skip to content

1166 Fischer BlvdToms River, NJ 08753

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$2,705,518
Last Sale Date
Jun 25, 2002

Property Information

Block421
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage4,581
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,000,000
74%
Improvement Value:$1,072,500
26%
Total Assessment$4,072,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$100,709+5.2%
2024$95,731+18.8%
2023$80,598+0.4%
2022$80,244+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$2,705,518
DeedBook 10908, Page 1566

Property Built

Built

Year Built: 2000