Skip to content

1167 Wake Forest DriveToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$9,000
Last Sale Date
Jun 24, 1978

Property Information

Block421
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,970
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
43%
Improvement Value:$197,100
57%
Total Assessment$345,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,284+5.2%
2024$5,974-4.3%
2023$6,240+0.4%
2022$6,213+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1979

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 3729, Page 70