Skip to content

1703 Oak Glen RoadToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 19, 2003

Property Information

Block427
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,397
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
33%
Improvement Value:$244,700
67%
Total Assessment$367,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,696+3.4%
2024$6,474+18.2%
2023$5,476+0.4%
2022$5,452+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 5676, Page 661

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 4609, Page 549

Property Built

Built

Year Built: 1970