Skip to content

1138 Kenton DriveToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jul 13, 2021

Property Information

Block427
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,856
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
39%
Improvement Value:$192,500
61%
Total Assessment$315,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,745+5.2%
2024$5,461-0.6%
2023$5,494+0.5%
2022$5,469+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,856DeedBook 18642, Page 1003Recorded8/23/2021

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 5532, Page 192

Property Sale

SaleMulti
$168,500
DeedBook 4618, Page 938

Property Built

Built

Year Built: 1984