Skip to content

1141 Wake Forest DriveToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Date
Mar 18, 1994

Property Information

Block427
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,417
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
42%
Improvement Value:$168,500
58%
Total Assessment$291,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,308+5.2%
2024$5,046+1.2%
2023$4,987+0.4%
2022$4,966+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5148, Page 925

Property Built

Built

Year Built: 1964