Skip to content

1136 Kenton DriveToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jul 24, 2024

Property Information

Block427
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class18
Description1CB
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage720
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
43%
Improvement Value:$145,600
57%
Total Assessment$256,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,673+5.2%
2024$4,442+17.1%
2023$3,793+0.4%
2022$3,776+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft720DeedBook 19769, Page 862Recorded8/21/2024

Property Sale

Sale
$195,000
Sq Ft720DeedBook 17650, Page 1974Recorded10/22/2019

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 16341, Page 1522Recorded3/16/2016

Property Sale

Sale
$130,500
DeedBook 14909, Page 755

Property Sale

Sale
$39,800
DeedBook 3957, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1955