Skip to content

1158 Eugene DriveToms River, NJ 08753

Built 1980

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Nov 15, 1999

Property Information

Block431
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,683
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,000
31%
Improvement Value:$287,600
69%
Total Assessment$414,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,550+5.2%
2024$7,177+17.3%
2023$6,120+0.4%
2022$6,093+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5763, Page 51

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4293, Page 991

Property Built

Built

Year Built: 1980