Skip to content

601 Route 37 West Ste 101Toms River, NJ 08755

Built 1989
Commercial

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Mar 16, 2001

Property Information

Block507.31
Lot13
QualifierC0101
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5802

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage987
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
42%
Improvement Value:$136,900
58%
Total Assessment$236,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,314+5.2%
2024$4,101-10.3%
2023$4,574+0.4%
2022$4,554+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$480,000
DeedBook 10336, Page 996

Property Built

Built

Year Built: 1989