Skip to content

154 Route 37 West(Unit C0105)Toms River, NJ 08755

Built 1985

Last Sale Date
Sep 3, 1992

Property Information

Block530
Lot3
QualifierC0105
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage2,000
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
30%
Improvement Value:$350,000
70%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,105+5.2%
2024$8,655-9.1%
2023$9,519+0.4%
2022$9,477+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5006, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 1985