Skip to content

9 Shady Nook DriveToms River, NJ 08755

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 18, 1997

Property Information

Block530
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,244
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
39%
Improvement Value:$256,500
61%
Total Assessment$420,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,657+5.2%
2024$7,279+15.4%
2023$6,310+0.4%
2022$6,282+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5054, Page 852

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970