Skip to content

154 Route 37 West(Unit C0106)Toms River, NJ 08755

Built 1985
Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Sep 3, 1992

Property Information

Block530
Lot3
QualifierC0106
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
40%
Improvement Value:$150,000
60%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,553+5.2%
2024$4,328-9.1%
2023$4,760+0.4%
2022$4,739+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5006, Page 872

Property Built

Built

Year Built: 1985