Skip to content

29 Broad StreetToms River, NJ 08753

Built 1892

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Feb 11, 2004

Property Information

Block537
Lot52
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7201

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,380
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
44%
Improvement Value:$166,600
56%
Total Assessment$297,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,419+5.2%
2024$5,151+2.2%
2023$5,040+0.4%
2022$5,018+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 11918, Page 1594

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 4430, Page 463

Property Built

Built

Year Built: 1892