Skip to content

121 Lien StreetToms River, NJ 08753

Built 1900

Last Sale Price
$65,500
Last Sale Date
Jan 15, 2002

Property Information

Block537
Lot93
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,392
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
38%
Improvement Value:$183,100
62%
Total Assessment$293,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,337+5.2%
2024$5,074+5.3%
2023$4,820+0.4%
2022$4,798+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$65,500
DeedBook 10712, Page 1362

Property Sale

Sale
$39,750
DeedBook 4258, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1900