Skip to content

1268 Boxelder DriveToms River, NJ 08753

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Sep 28, 2021

Property Information

Block576
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6701

Building Details

Building Class10
Description1F1G
Dwellings1
ZoningRC
Sq Footage2,740
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,000
45%
Improvement Value:$340,500
55%
Total Assessment$616,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,233+5.3%
2024$10,672-13.4%
2023$12,328+0.4%
2022$12,273+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft2,740DeedBook 18709, Page 1780Recorded10/5/2021

Property Sale

Sale
$17,181

From:

To:

Sq Ft2,740DeedBook 16304, Page 180Recorded1/29/2016

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 5375, Page 212

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4487, Page 712

Property Built

Built

Year Built: 1970