Skip to content

1264 Boxelder DriveToms River, NJ 08753

Built 1957

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Aug 5, 2023

Property Information

Block576
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6701

Building Details

Building Class13
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningRC
Sq Footage1,040
Acreage1.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,600
76%
Improvement Value:$73,900
24%
Total Assessment$309,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,639+5.3%
2024$5,357-5.4%
2023$5,663+0.4%
2022$5,638+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft1,040DeedBook 19466, Page 1084Recorded8/22/2023

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5536, Page 738

Property Built

Built

Year Built: 1957