Skip to content

674 Clifton AvenueToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Aug 11, 2021

Property Information

Block646
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7401

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage836
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,000
70%
Improvement Value:$82,300
30%
Total Assessment$274,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,995+5.2%
2024$4,748+2.0%
2023$4,657+0.4%
2022$4,636+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft836DeedBook 18635, Page 1419Recorded8/18/2021

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft836DeedBook 17537, Page 1337Recorded7/17/2019

Property Built

Built

Year Built: 1950