Skip to content

14 North GatewayToms River, NJ 08753

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Aug 29, 2025

Property Information

Block611
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,452
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,000
44%
Improvement Value:$149,600
56%
Total Assessment$266,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,855+5.2%
2024$4,615+6.6%
2023$4,329+0.4%
2022$4,310+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,452DeedBook 20145, Page 1029Recorded9/26/2025

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 10093, Page 425

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 5207, Page 122

Property Sale

Sale
$22,900
DeedBook 3721, Page 454

Property Built

Built

Year Built: 1930