Skip to content

12 North GatewayToms River, NJ 08753

Built 1930

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jun 24, 2021

Property Information

Block611
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage994
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
49%
Improvement Value:$133,300
51%
Total Assessment$259,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,722+5.2%
2024$4,488-0.9%
2023$4,529+0.4%
2022$4,509+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft994DeedBook 18627, Page 1020Recorded8/12/2021

Property Built

Built

Year Built: 1930