Skip to content

27 South GatewayToms River, NJ 08753

Built 1951

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Apr 30, 2021

Property Information

Block613
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,354
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
47%
Improvement Value:$143,200
53%
Total Assessment$271,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,939+5.2%
2024$4,694+1.8%
2023$4,609+0.4%
2022$4,589+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,354DeedBook 18503, Page 13Recorded5/27/2021

Property Built

Built

Year Built: 1951