Skip to content

617 Main StreetToms River, NJ 08753

Built 1987
Commercial

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Aug 10, 2015

Property Information

Block615
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7201

Building Details

Building Class10
Description2F
Dwellings1
ZoningVOB
Sq Footage3,974
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
28%
Improvement Value:$545,100
72%
Total Assessment$755,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,883+4.9%
2024$14,188-11.4%
2023$16,011+0.4%
2022$15,946+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft3,974DeedBook 16161, Page 283Recorded8/13/2015

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 10761, Page 1059

Property Built

Built

Year Built: 1987