Skip to content

31 Dayton AvenueToms River, NJ 08753

Built 1920

Last Sale Date
Jun 22, 1983

Property Information

Block615
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7201

Building Details

Building Class17
Description2F1G 1 2040
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,040
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
34%
Improvement Value:$248,000
66%
Total Assessment$376,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,597+5.4%
2024$6,259+1.8%
2023$6,145+0.5%
2022$6,117+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4513, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1920