Skip to content

19 Dayton AvenueToms River, NJ 08753

Built 1910

Last Sale Price
$94,000
Last Sale Date
Dec 29, 1997

Property Information

Block615
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7201

Building Details

Building Class45
Description2F
Dwellings2
ZoningR50
Sq Footage1,452
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
38%
Improvement Value:$225,200
62%
Total Assessment$363,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,614+5.2%
2024$6,287+5.2%
2023$5,977+0.4%
2022$5,951+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 5537, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1910