Skip to content

25 Dayton AvenueToms River, NJ 08753

Built 1915

Last Sale Price
$87,650
Last Sale Date
Aug 15, 1985

Property Information

Block615
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7201

Building Details

Building Class17
Description2F3G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,539
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,000
37%
Improvement Value:$313,300
63%
Total Assessment$494,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,001+5.2%
2024$8,556+2.2%
2023$8,369+0.4%
2022$8,332+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$87,650
DeedBook 4336, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1915